WITAMINY A, B., I Bn

Witaminy są to związki organiczne niezbędne do życia, których brak wywołuje choroby zwane awitaminozami. Witaminy muszą być dostarczane człowiekowi wraz z pokarmem, gdyż komórki organizmu człowieka, który jest przecież heterotrofem, nie potrafią ich wytwarzać. Przy diecie właściwie zestawionej ze „zdrowych” pokarmów nie ma z tym żadnych kłopotów. Ale gdzie jeszcze można znaleźć „zdrowe” pokarmy, które nic byłyby napiętnowane środkami ochrony roślin, antybiotykami, paszami treściwymi, jednostronnym nawożeniem itp., które wyrosłyby w środowisku nie skażonym? Nawet tuńczyki złowione w 1971 r. w Oceanie Spokojnym musiały zostać zniszczone, ponieważ zawierały zbyt wiele rtęci, pochodzącej ze ścieków przemysłowych. Czy nie żywimy się z kolei zbyt jednostronnie albo niewystarczająco?

Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na witaminy wyraźnie wzrosło, bez witamin bowiem nie można istnieć, gdyż większość z nich spełnia niezastąpioną rolę w podstawowej przemianie materii – w przemianie białek, węglowodanów, tłuszczy, w oddychaniu komórkowym itp. Często stanowią one grupę czynną (koenzym) dla wielu enzymów, które biorą udział w bardzo specyficznych przemianach różnych związków. Jeśli ich brakuje, to odpowiednie enzymy przestają działać i wypada cały odcinek przemiany materii.

Udział witamin w podstawowej przemianie materii nie wyklucza, że one same mogą być jej końcowymi produktami. W ten sposób nawiązaliśmy do antybiotyków i alkaloidów sporyszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *