W celu przygotowania brzeczki

W tym celu jęczmień poddaje się zamoczeniu (początek procesu słodowania). Pozostawiony po zamoczeniu w temperaturze 10-15°C zaczyna kiełkować i wytwarzać właściwe enzymy. Po 7-9 dniach kiełkowanie przerywa się przez ogrzanie do 60-90°C (suszenie słodu) przy ogrzaniu do 105°C powstaje ciemny słód zawierający produkty przypalenia, karmel itp. słód poddaje się potem rozdrobnieniu.

W celu przygotowania brzeczki, śrutę słodową miesza się z gorącą wodą (zacieranie) w kadziach i kotłach zaciernych, wyposażonych w wężownice grzejne. Część zacieru poddaje się nawet gotowaniu (kiedy, ile i jak długo – to tajemnica mistrza warzelni) i wyznacza w sposób zasadniczy smak i charakter piwa.

Zawartość kadzi zaciernej poddaje się filtracji w celu oddzielenia brzeczki. Pozostałość na filtrze (wysłodziny, młóto) stanowią cenną paszę. Odfiltrowaną brzeczkę po dodaniu chmielu (chmielenie brzeczki) gotuje się w kotle warzelnym, a po ostudzeniu poddaje fermentacji, stosując dostarczane do browarów czyste kultury drożdży piwnych. Prawie wszystkie szczepy drożdży piwnych należą do gatunku Saccharomyces cerevisiae lub stanowią jego odmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *