Szczególnie interesujący jest glon Spirulina maxima

Szczególnie interesujący jest glon Spirulina maxima. W 1965 r. udało się stwierdzić, że Spirulina służy już od niepamiętnych czasów za pokarm. W jeziorze Czad, leżącym na południu Sahary, w określonej porze roku wyrastają niesłychane ilości tego glonu, tak wielkie, że tubylcy łowią go, suszą i spożywają jako jarzynę. Przy dobrych zbiorach eksportują też znaczne jego ilości do państw zachodniej Afryki. Francuski Instytut Naftowy założył w południowej Francji w Algierii i Meksyku zakłady badań nad spiruliną. Obecnie sprawa zaszła tak daleko, że zanosi się na budowę wielkiego zakładu w Meksyku, o powierzchni użytkowej 200 ha, z produkcją roczną 10 tys. ton suchej spiruliny, jako źródła białka. Koszt inwestycji wyniesie 10 min dolarów USA. W ostatnim okresie pewien botanik odkrył, że już Aztekowie jadali spirulinę może przyczyni się to do przezwyciężenia odrazy do kaszki i mączki glonowej, jaką niektórzy żywią.

Drugą cechą szczególną spiruliny jest, że nie należy ona jak Scenedesmus i Chlorella do zielenic i nie jest eukariontem, ale prokariontem, nie posiada więc prawdziwego jądra komórkowego ani prawdziwych mitochondriów itp., dlatego też stoi bardzo blisko bakterii, znacznie bliżej niż „wyższe” glony. Rasowego mikrobiologa gorszy oczywiście takie rzucanie do jednego worka dwóch glonów, które mają tak mało wspólnego i wykazują zupełnie różny stopień organizacji. Jednakże biotechnika interesują o # wiele bardziej użyteczne aspekty danego organizmu niż jego pozycja w systematyce, łatwo więc przeskakuje od jednej jednostki systematycznej do innej, od jednego szczepu do drugiego (z podobnym zjawiskiem spotykamy się przy anty-biotykach).

– 4. Spirulinę hoduje się także w Dortmundzie, jednakże nie daje ona takich plonów jak Scenedesmus. Wynika tó głównie z jej wymagań co do temperatury. Podczas gdy dla Scenedesmus optimum wynosi 33-34°C, spirulina najlepiej czuje się w temperaturze ok. 40°C. Przy niższych i wyższych temperaturach zdolność fotosyntezy obniża się u niej bardzo szybko. Około 0QC, a często już poniżej 12°C, wszelka aktywność przemiany materii ustaje i glony mogą nawet ulec znacznemu uszkodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *