POTRZEBNE SĄ TAKŻE TŁUSZCZE I BIAŁKO …

Nasze dopiero co przedstawione układy, akwarium z zimną wodą i radziecka komora podwodna, nie są prawdziwymi układami zamkniętymi, ponieważ stale dostarcza się do nich energię świetlną, ryby musi się karmić, a pasażerka komory podwodnej miała z. sobą żywność, po wyczerpaniu której zakończyła eksperyment. Dla naszych rozważań układ staje się dopiero wtedy interesujący, kiedy może się utrzymać sam, bez dostarczania żywnośęi. Takie układy istnieją.

Z równania fotosyntezy wynika, że glony nie tylko wytwarzają tlen, ale także węglowodany. Część tych substancji spalają one same, ponieważ potrzebują zawar- tej w nich energii chemicznej do podtrzymania swoich własnych procesów życiowych. Ale glony, jak wszystkie istoty żywe, powinny nie tylko żyć wegetatywnie, ale także rozmnażać się. Samo tylko gromadzenie nadwyżek węglowodanów nie prowadzi jeszcze do rozmnażania. Rozmnażaniem nazywamy wydanie potomstwa, możliwie jak najliczniejszego, a ono nie składa się z samych tylko węglowodanów. Dla tego potomstwa trzeba wyprodukować także inne związki, przede wszystkim białka (pro- ‚ teiny), poza tym tłuszcze, witaminy, związki wchodzące w skład ściany komórkowej i wiele inńych. Związki te są potrzebne nie tylko potomstwu, ale także do życia samego orgąńizmu przeprowadzającego fotosyntezę. Prawie wszystkie procesy wzrostu wiążą się z pomnażaniem „żywej materii” (protoplazmy), tzn. z budową białek, tłuszczy itp.

W tym sensie komórki glonów są fabrykami chemicznymi, których asortyment na-pewno przekracza tysiąc produktów. Nie wszystko jest wytwarzane w tak wielkich ilościach jak węglowodany i białka niektóre enzymy albo witaminy powstają w ilości zaledwie kilkudziesięciu pojedynczych cząsteczek. Człowiek także potrzebuje znacznych ilości węglowodanów, białek, tłuszczy, natomiast tylko niewielu witamin zapotrzebowanie dzienne na niektóre z nich wynosi zaledwie kilka milionowych części grama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *