Kategoria Witryny

Tagi

https://potreningu.pl/articles/5385/oddawanie-krwi-a-aktywnosc-fizyczna

Pleśnie

Pleśnie wyglądają oczywiście całkiem inaczej niż grzyby kapeluszowe. Tworzą one rodzaj oprzędu z bezbarwnych, wielokrotnie porozgałęzianych, nitkowatych komórek, które przerastają stary chleb albo ściółkę leśną. Takie nitki grzyba nazywamy strzępkami, całość zaś splotu strzępków określamy jako grzybnię. Biotechnik manipuluje właśnie grzybniami.

Między pleśniami i grzybami kapeluszowymi nie ma jednak istotnych różnic poza nielicznymi wyjątkami (np. drożdże) każdy grzyb (każdy rodzaj, gatunek) tworzy grzybnię – jest to tzw. wegetatywna, bezpłciowa forma jego życia. W jakimś momencie, w określonych warunkach, zaczyna się rozmnażanie, grzyb wytwarza zarodniki. Są to twory jedno- lub wielokomórkowe, które dzięki swoim mocnym osłonkom mogą przetrwać niekorzystne warunki i, rozsiewane, kiełkują w innym miejscu w nową grzybnię.

Niektóre grzyby nie wytwarzają zwyczajnie zarodników najpierw powstają zbite owocniki, utworzone z mocno ze sobą splątanych strzępków, i dopiero w takich owocni- kach tworzą się właściwe zarodniki. Właśnie te owocniki zjadamy jako „grzyby”. Są to więc części grzyba, które rozwijają się z grzybni. Możemy zatem łatwo wyjaśnić pozornie tak zagadkowe zjawisko, jak tzw. „wieniec czarownic”. Punktem wyjściowym był zarodnik, który kiedyś upadł w jakimś miejscu na ściółkę leśną i wykiełkował w strzępek. Gdy taki strzępek natrafi na partnera, łączy się z nim, ale ich jądra komórkowe nie zlewają się. Powstaje tzw. grzybnia o parzystych jądrach, co jest warunkiem do powstania owocników. Warunek konieczny, ale nie jedyny, jeśli bowiem warunki środowiska nie

„Wieniec czarownic” w ściółce leśnej sprzyjają, nie powstaną owocniki. Często grzybnia o parzystych jądrach trwa tak przez całe lata, rozrastając się promieniście na wszystkie strony. Dopiero w sprzyjających warunkach zewnętrznych grzybnia przystępuje do wytwarzania tworów kapeluszowych powstają one zawsze na jej obwodzie. Kapelusze stoją wówczas kręgiem, z daleka od miejsca, gdzie wykiełkował zarodnik.

W odróżnieniu od bladych, zupełnie bezbarwnych strzępków, owocniki są przeważnie żywo zabarwione: pomarańczowe, brązowe, jaskrawoczerwone albo nawet zielonkawe. Ale wśród tych barwników brak chlorofilu i dlatego grzyby nie wykazują zdolności fotosyntezy. Ponieważ jednak żyją latami i wytwarzają wiele kilogramów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *