„Ogród”

„Ogród” jest czystą hodowlą (monokulturą), tzn. że rośnie w nim tylko jeden jedyny gatunek grzyba. Wszystkie inne gatunki, które bez wątpienia również zostały zawleczone z materiałem roślinnym, nie mogą wyrosnąć, ponieważ albo są w porę eliminowane, albo antybiotyki, które zapewne znajdują się w ślinie mrówek, uniemożliwiają im wzrost. Mrówki zapewniają tym czystym kulturom optymalny poziom wilgotności, nawożenie i pielęgnację, toteż rozwijają się one tak obficie, że całe społeczeństwo mrówek może się żywić wyłącznie grzybami. Innego pokarmu mrówki nie pobierają nawet po wielodniowym głodzeniu nie można ich zmusić, aby zjadały liście, i tylko w najskrajniejszej konieczności zabierają do siebie grzyby z plantacji innych gatunków mrówek.

Grzyby rosnące w inspektach mrówek i termitów należą do grzybów wyższych, kapeluszowych, podobnie jak borowiki i pieczarki. Jeśli z plantacji grzybów oderwie się kawałek grzybni i hoduje się go bez mrówek czy termitów, to po pewnym czasie wyrastają prawdziwe kapelusze. Czasem udaje się strzępkom grzyba przebić samodzielnie budowle – wtedy także poza termitierą wytwarzają one kapelusze.

Ale w termitierze czy mrowisku nigdy nie tworzą się kapelusze. Za to w „ogródku” mrówek grzyby wytwarzają coś całkiem innego, co na „wolności” nigdy się nie zdarza – mianowicie tzw. „kalarepki”. Tak nazwał te twory Alfred Molier, któremu zawdzięczamy pierwsze, systematyczne badania ogródków grzybnych (1892), i taką nazwę nadaje się im do dzisiaj, nawet w fachowym piśmiennictwie amerykańskim. Są to białawo błyszczące, nieregularnie kuliste twory, które można rozpoznać nawet gołym okiem. Składają się one z tuzinów kulkowato napęczniałych końców strzępków. Te właśnie „kalarepki” stanowią jedyny pokarm, mrótóek-ogrodniczek, są im zatem nieodzowne do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *