Kategoria Witryny

Największe bogactwo gatunków i osobników mrówek

Tyle na dowód, że technika jest starsza, o ,wiele starsza od człowieka. A jak przedstawia się sprawa z biotechniką? Także pod tym względem termity znacznie nas wyprzedziły, przeznaczają one mianowicie pod sklepieniem termitiery jedną część swego gniazda na inspekty, w których normalnie hodują jarzyny. Nie są to ani odmiany kapusty, ani jarzyny strączkowe czy sałata, ale grzyby, które z podobną troskliwością pielęgnują, nawożą i klimatyzują, z jaką my klimatyzujemy nasze inspekty., Grzyby te służą wyłącznie jako pokarm. Aby się jeszcze raz o tym przekonać, zajmijmy się inną grupą owadów – mianowicie mrówkami-ogrodniczkami. Chociaż z termitami są tylko bardzo daleko spokrewnione, tworzą podobne społeczeństwo, wznosząmro- wiska i uprawiają grzyby. Ich praktyka rolnicza jest jednak doskonalsza i ponadto łatwiejsza do zaobserwowania niż u termitów.

Największe bogactwo gatunków i osobników mrówek-ogrodniczek występuje w tropikalnych lasach Ameryki Płd., a także w pobliżu plantacji. Mrowiska ich są zwykle małe, ale nieraz dochodzą nawet do metrowej wysokości. Stąd podejmują one rabunkowe wyprawy w okolicę: małe i duże robotnice, długości 3-9 mm, maszerują wzdłuż uprzednio przygotowanej drogi do swoich ofiar – różnych gatunków roślin liściastych. Wspinają się po łodygach i ogonkach liści, a potem każda z nich wycina z blaszki liścia okazały kawałek, ważący 30-70 mg, choć sama robotnica waży zaledwie 3-7 mg. Cała operacja trwa kilka minut i zaraz mrówka odnosi swój łup tą samą drogą

Mrówka-ogrodniczka niesie do mrowiska kawałek liścia. Tam rozetrze go na papko- watą masę, którą złoży na plantacji grzybnej pod uprawę „kalarepki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *