Nadzwyczaj regularne i piękne są rzeźby na powierzchni okrzemek

Nadzwyczaj regularne i piękne są rzeźby na powierzchni okrzemek. Ryciny przedstawiają jedynie nikły wycinek tej różnorodności. Struktury widoczne w mikroskopie elektronowym przewyższają znacznie to, co już w mikroskopie optycznym wygląda tak interesująco i pięknie. Powstawanie i znaczenie ultrastruktury pancerzyków okrzemek pozostaje wciąż jeszcze zupełną zagadką.

Technikę interesuje wytrzymałość pancerzyków tych glonów. Krzemionka jest energetycznie tak samo bezwartościowa jak dwutlenek węgla, ale krzem, w przeciwieństwie do węgla, nie jest wbudowywany w żadną substancję żywą (poza pance- rzykami okrzemek), toteż nie złakomi się na niego żaden grzyb, a tylko bardzo rzadko glon albo bakteria, i dlatego krzemionka zachowuje się przez tysiące i miliony lat. Przez niezliczone lata spadające pancerzyki okrzemek utworzyły na dnie morskim osady, które mogą sięgać ponad lOOm grubości czasami znajduje się także zupełnie cienkie warstewki na powierzchni ziemi albo tuż pod nią, na pustyni Negew i na Saharze.

Grube osady, które niekiedy są wydobywane w wyrobisku odkrywkowym, mogą tworzyć twarde, podobne do łupków diatomity. Jeśli są bardziej piaszczyste, mówi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *