METODA HODOWLI NA ŚCIEKACH

Jeśli nie zależy nam na otrzymaniu absolutnie czystych i apetycznych glonów, kiedy zamiast pokarmu dla ludzi chce się otrzymać bogatą w białko paszę dla bydła, wtedy nie musi się używać czystych soli mineralnych, ale można hodować glony na ściekach. Oczywiście nie każde ścieki nadają się do tego muszą one być przynajmniej wstępnie oczyszczone, ale, i po tym zabiegu zawierają jeszcze obok składników organicznych także sporo mineralnych, takich, które są nieodzowne dla glonów, zwłaszcza fosforanów i azotanów (czasem nawet też znacznie więcej, niż potrzeba). Składniki organiczne, jakkolwiek ważne, mniej są dla glonów istotne.

We wstępnie oczyszczonych ściekach zawsze znajdują się bakterie rozkładające niektóre substancje organiczne, przy dobrym przewietrzaniu – aerobowo, aż do dwutlenku węgla, który następnie glony asymilują. W tych warunkach oszczędza się dodatkowej dawki COa.

„Metoda hodowli na ściekach” zastosowana w hodowlach na wolnym powietrzu funkcjonuje nie gorzej niż metoda czysta, a czasem nawet lepiej. W Dortmundzie hodowano Scenedesmus na rozcieńczonej gnojówce – plony były o ok. 20% wyższe niż z czystych hodowli. W tym przypadku nie otrzymuje się jednak czystych glonów w proszku, ale mieszaninę glonów i bakterii. Nie obniża to wartości karmy dla zwierząt, ponieważ bakterie zawierają do 87% białka, a Scenedesmus tylko 55%. Prawdziwy kłopot sprawia zdolność glonów do wchłaniania niektórych składników z płynnej pożywki zamiast przerabiać – magazynują je. Nie czynią tego wprawdzie bez wyboru, ale wiążą tylko niektóre niepożądane związki, np. środki ochrony roślin, takie jak DDT itp., które można znaleźć we wszystkich ściekach. W wyniku tego stężenie DDT jest w glonach (nie we wszystkich!) wyższe niż w ściekach, nawet 10 do 100 razy. Jeśli takimi glonami karmi się zwierzęta domowe, dochodzi do dalszego stężenia zawartości DDT, znów 10-100 razy, tak że teraz stężenie DDT może być nawet 10 tys. razy wyższe niż w ściekach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *