Koła czerpakowe

– 2. Woda, a raczej płynna pożywka, powinna być poruszana, aby glony mieszały się równomiernie z solami odżywczymi. Wykonuje się to w rozmaity sposób. Stosuje się okrągłe zbiorniki, w których wiruje rodzaj grabi zaopatrzonych w łopatki. Do grabi tych dołączone są dysze, przez które wdmuchuje się powietrze z C02, pochodzącym z wyziewów przemysłowych. Albo buduje się zbiorniki meandrowate, w których ruch łopatek powoduje równomierny przepływ. Powietrze i C02 można do nich wdmuchiwać oddzielnie. Oba sposoby zostały wypróbowane i udoskonalone w Stacji Badania Organicznych Związków Węgla w Dortmundzie. Aktualnie prze-mysł buduje już seryjnie „minimeandry” dla celów badawczych.

Koła czerpakowe wprawiają w ruch zawiesinę glonów i równocześnie wtłaczają powietrze. Farma glonów Czechosłowackiej Akademii Nauk, na otwartej przestrzeni w Trebonie. Zawiesina glonów Scenedesmus przepływa nieustannie tam i z powrotem przez kaskady. Nawożenie dwutlenkiem węgla odbywa się za pomocą butli ciśnieniowej albo z gazów spalinowych motopompy. Wydajność białka – „pół świni dziennie”

Na innej zasadzie działa w Tfeboniu farma glonów Czechosłowackiej Akademii Nauk. Przez powierzchnię ok. 200 m2 przepływa pożywka z glonami, przechodząc wielokrotnie przez system stopni lub kaskad. Gdy spłynie w dół, zostaje przepompowana z powrotem.w gorę i od nowa spada kaskadami. Zabieg ten zapewnia napowietrzenie i mieszanie. Dodatkowo wdmuchuje się dwutlenek węgla (gazy spalinowe motoru pomp).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *