Klebsiella pneumoniae

Klebsiella pneumoniae – wywołuje zapalenie płuc i opłucnej, natomiast’ inne gatunki Klebsiella są pospolitymi i nieszkodliwymi mieszkańcami jelit, podobnie’ jak Escherichia coli, jej bliźniaczy brat Aerobacter aerogenes i Proteus vui$aris. Te bakterie należą więc do prawidłowej flory jelitowej, często są pożyteczne, a czasem nawet niezbędne. Udaje się im jednak niekiedy, np. w organizmie osłabionym albo u osób w podeszłym wieku, wniknąć do tkanek i wywołać uporczywe zapalenie pęcherza, nerek, opon mózgowych i in.

Całkowicie nieszkodliwa jest natomiast bakteria Serratia marcescens, którą dawniej nazywano bakterią krwawiącej hostii (Bacterium prodigiosutri). Osadza się ona chętnie na podłożach zawierających węglowodany. Serratia wytwarza czerwony barwnik, dlatego jej kolonie mają kolor krwistoczerwony. W średniowieczu wiara w cudowne pojawienie się „krwawiących hostii” skłaniała ludzi do odbywania pielgrzymek, a w rzeczywistości sprawa była prosta: na opłatkach rozwinęły się Serratia. Szkodliwe są także gatunki Erwinia, ale atakują one tylko rośliny będzie o nich mowa w rozdziale o ochronie roślin.

* Jednak nie możemy rozstać się z Enterobacteriaceae bez zajęcia się jeszcze raz pałeczką okrężnicy – Escherichia coli. Podczas gdy większość bakterii jelitowych, a więc nie tylko Enterobacteriaceae, ale także streptokoki itp., po wydostaniu się z jelit bardzo szybko giną, to Escherichia coli jeszcze jakiś czas pozostaje przy życiu i można

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *