Hodowle ciągłe pracują bardziej racjonalnie

Hodowle ciągłe pracują bardziej racjonalnie, ale na wolnym powietrzu trudno je utrzymać. Trzeba tu zwrócić uwagę na dwa szczegóły: 1. Komórki Scenedesmus mają tę ujemną cechę, że są tak małe, iż zatykają każdy filtr. Dlatego musi się je oddzielać od pożywki za pomocą wirówki o wysokich obrotach. Obecnie trwają poszukiwania szczepów Scenedesmus o dużych komórkach, które można by łatwiej i taniej filtrować. 2. Komórki Scenedesmus i Chlorella, świeżo wyjęte z wirówki lub zdjęte z filtrów, są praktycznie bezwartościowe jako pokarm, ponieważ mocne ścianki komórek nie pozwalają wydostać się ich bardzo wartościowej treści. Dopiero po szybkim podgrzaniu tej miazgi glonowej na suszarce walcowej ścianki komórek pękają.

Opisane tutaj postępowanie nazywamy „metodą czystą”. Glony hoduje się na czystej, mineralnej pożywce. Istnieje znakomita możliwość uzyskania białek z glonów metodą „hodowli na ściekach”, ale jako pokarm dla ludzi, już choćby tylko ze względów higienicznych, nie wchodzi ona w rachubę. Metoda czysta, to nie to samo co sterylna, czyli wolna od innych organizmów, a w ogóle nie jest ona znowu tak bardzo czysta. Wielkie powierzchnie wód są wystawione bez żadnej ochrony na wiatr i deszcz z zawartymi w nich cząstkami pyłu i sadzy, a także bakteriami i zarodnikami grzybów. Niektórych zanieczyszczeń nie można uniknąć i mogłoby się zdarzyć, że glony po prostu zostaną przerośnięte przez zawleczone bakterie i grzyby. Bakterie dzielą się 1-2 razy na godzinę, jednokomórkowe glony 3-4 razy w ciągu dnia. Jakże zdumiewa stale obserwowany fakt, że hodowle glonów tak łatwo uwalniają się od obcych organizmów, z wyjątkiem kilku na pewno nieszkodliwych bakterii! Prawdopodobnie glony wydzielają własne antybiotyki.

„Niesterylnym kulturom” zagraża niebezpieczeństwo wyłącznie ze strony kilku jednokomórkowych, pasożytniczych grzybów, np. Ph.lyctid.ium scenedesmi var. acuti. Rozwój tego grzyba można jednak całkiem dobrze kontrolować za pomocą środka grzybobójczego (fungicydu) o nazwie 0rthocyd-50, zawierającego m.in. kaptan .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *