Gatunki Pénicillium

Specjalizacja ta sięga jeszcze żnacznie dalej. Gatunki Pénicillium wytwarzają ylko penicylinę oraz gryzeofulwinę i syderomycynę, żadnych zaś innych antybiotyków. Z drugiej strony istnieje przynajmniej tuzin innych organizmów wytwarzających gryzeofulwinę (jako pierwszy z nich zos.tał odkryty Pénicillium gńseofuhum), ale żaden z dotychczas omówionych gatunków pędzlaków tu nie należy, ani Pénicillium chryso- genum, ani roqueforti itd. Jest to równie ciekawe, jak i fakt, że gryzeofulwina ma zupełnie inną budowę niż penicylina, że nie działa ona na bakterie, ale na grzyby, podczas gdy penicylina właśnie w stosunku do grzybów jest nieskuteczna. Gryzeofulwina należy dzisiaj do najważniejszych naturalnych, mało toksycznych środków grzybobójczych (fungicydów, łac. fungus = grzyb, caedere = zabijać) wprowadzona została w 1958 r. do leczenia grzybic skórnych.

Ten jeden tylko przykład ilustruje, jak mało jeszcze wiemy o antybiotykach i jak dalecy jesteśmy od zadowalających odpowiedzi na drugie i trzecie pytanie. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać, aż mikrobiolodzy i chemicy coś więcej na ten temat powiedzą.

Postaramy się teraz odpowiedzieć na czwarte pytanie z poprzedniego rozdziału. Najłatwiej będzie wyjaśnić sprawę producentów. Z ponad 100 antybiotyków, które dzisiaj dla potrzeb medycyny i weterynarii produkuje się metodami biótechnicznymi, tylko nieliczne są wytwarzane przez grzyby (penicyliha, gryzeofulwina), niewiele więcej przez właściwe bakterie (bacytracyna, gramicydyna i in.), natomiast ponad 90% dostarczają drobnoustroje z rodzaju Streptomycetes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *