Kategoria Witryny

Fermentacja alkoholowa

Nie można jednak traktować drożdży jako systematycznie jednolitej grupy. Drożdże są grzybami o charakterystycznym sposobie wzrostu-rozwijają się jako pojedyncze komórki, które rozmnażają się przez pączkowanie. Najbardziej znane wśród drożdży są szczepy Saccharomyces cerevisiae (sacharoza = cukier trzcinowy, łac. cerevisia = piwo), zaliczane do workowców, dalej gatunki Candida niektóre z nich od niedawna zaliczamy do podstawczaków. Jeszcze kilka uwag wstępnych:

– 1. Fermentacja alkoholowa jest tylko pewnym rodzajem fermentacji istnieje fermentacja kwasu mlekowego, fermentacja kwasu maslowego i in.

– 2. Fermentacja alkoholowa nie jest wyłączną domeną drożdży. Wiele innych grzybów i bakterii również ją przeprowadza (wprawdzie czasem dopiero pod przymusem, mianowicie wtedy, gdy odetnie się im dopływ powietrza). Także komórki roślin wyższych, zwłaszcza jeszcze całkiem młode, zdolne do podziałów zespoły komórek, mają anaerobową przemianę materii i wytwarzają przy tym alkohol.

Szczególna cecha fizjologiczna przemiany materii drożdży polega więc na zdolności nadzwyczaj szybkiej przemiany glukozy i innych cukrów na alkohol. Jeśli doda się drożdży do pożywki zawierającej cukier, to już po 1-2 minutach można wykryć pierwszy alkohol. Ze zrozumiałych względów produkcja alkoholu stałaby się absurdalnie droga, gdybyśmy chcieli karmić drożdże czystym cukrem gronowym. Ale drożdże, tak jak kropidlak czarny (Asper- o. ‚Vr w niger), zadowalają się także mniej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *