Kategoria Witryny

Tagi

matryca tn czy tft hologramy kolekcjonerskie

Elektronogram gronkowca złocistego

Elektronogram gronkowca złocistego, Staphylococcus aurens. Przekrój przez środek komórki. Gronkowiec jest Gram-dodatni. Ściana komórki jest zupełnie inaczej ukształtowana niż u Pseudomonas jest znacznie grubsza i wydaje się jednorodnie ziarnista. Bezpośrednio pod nią znajduje się błona cytoplazmatyczna (bc). Gronkowiec jest właśnie w trakcie podziału i wytwarza przegrodę – septutn (s). Chromatyna (ch), czyli DNA, już się rozdzieliła do przyszłych komórek siostrzanych. Można wyraźnie rozpoznać ekscentrycznie położony mezosom (m). Bakteria została zgnieciona przy krojeniu i dlatego na przekroju ma kształt owalny. Kreska odpowiada odcinkowi długości iOOnm (•= 0,0001 mm) szczepy, które różnią się swoim antygenem powierzchniowym (str. 134). Wywołują one również zupełnie różne schorzenia: anginę, zapalenie ucha środkowego, endo- carditis, czyli zapalenie wsierdzia, i płonicę (szkarlatynę). Jeszcze nie koniec na tym. Do rodziny Lactobacillaceae należy także Diplococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc), który wywołuje zapalenie płuc (może także wywołać zapalenie ucha środkowego!). Nazywa się Diplococcus, ponieważ jej komórki zawsze występują po dwie. Oba gatunki łączy się w jedną większą grupę bakterii, tzw. „koki pyogenne”, czyli ropotwórcze. Oczywiście jest to pojęcie kliniczne, a nie systematyczne należą tu także przedstawiciele innych, chociaż i blisko spokrewnionych rodzin:

Staphylococcus aureus z rodziny Micrococcaceae, „klasyczny” sprawca miejscowych ropni. Spotkaliśmy się z nim już przy omawianiu penicyliny Neisseria gonorrhoeae, nazwa potoczna gonokok (Gonococcus) z rodziny Neisseria- ceae, wywołuje rzeżączkę

Neisseria meningitidis (nazwa potoczna meningokok – Meningoccocus), wywołuje zapalenie opon mózgowych. Neisseńaceae stoją nieco na uboczu, ponieważ ich przedstawiciele mają ściany komórkowe inaczej zbudowane. Wskutek tego po zabarwieniu rozmazów pod mikroskopem wyglądają inaczej niż np. streptokoki czy stafilokoki. Fachowiec mówi, że są Gram-ujemne. Określenie „barwienie metodą Grama” pochodzi od nazwiska duńskiego patologa. Bakterie, które rea-gują pozytywnie na metodę barwienia Grama, nazywamy Gram-dodatnimi.

Jedna odpowiedź na „Elektronogram gronkowca złocistego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *